MotoGP: 12ος γύρος- GP ΑΓ.ΜΑΡΙΝΟΥ [5 Σεπτεμβρίου 2010]

Έπειτα από τη νίκη του στην Ινδιανάπολη των ΗΠΑ, ο Ντάνι Πεντρόζα έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση στον αγώνα του Σαν Μαρίνο και κατέκτησε την πρώτη θέση, μειώνοντας τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Χόρχε Λορέντζο.

Σπάζοντας το προσωπικό του ρεκόρ, πετυχαίνοντας την 4η φετινή του νίκη με την ομάδα της Repsol Honda και 2η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα του 2010, έδειξε σε όλους ότι βρίσκεται σε άψογη αγωνιστική κατάσταση. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο επικεφαλής της βαθμολογίας Χόρχε Λορέντζο, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Βαλεντίνο Ρόσσι που δείχνει να συνέρχεται από τον πρόσφατο τραυματισμό του. Τέταρτος τερμάτισε ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο με την άλλη Honda Repsol, ενώ στην 5η θέση βρέθηκε ο Κέϊσι Στόνερ μη μπορώντας να ακολουθήσει το ρυθμό των υπολοίπων. Δυστυχώς, ο αγώνας και η απονομή επισκιάστηκαν από το θάνατο του 20χρονου Σόιγια Τομιζάγια έπειτα από ατύχημα στον αγώνα του Μoto2. Οι σημαίες κυμάτιζαν μεσίστιες και δεν ανοίχτηκαν σαμπάνιες από τους νικητές σε ένδειξη πένθους.